fbpx
+48 501 669 669 (Warszawa) + 48 784 120 520 (Lublin) aikidosuper@gmail.com

trening aikido

Obowiązującym strojem treningowym jest keikogi. Jeśli jednak nie posiadasz takiego stroju, możesz ćwiczyć w klasycznych dresach z długimi nogawkami i rękawami. Strój do ćwiczeń zawsze powinien być czysty, w dobrym stanie technicznym, bez widocznych rozdarć i innych uszkodzeń. Do przemieszczania się pomiędzy szatnią a matą, używa się czystych klapek.

Przed przystąpieniem do ćwiczeń należy zdjąć całą biżuterię, w tym zegarki. Ćwiczenie z tego typu przedmiotami będzie mniej wygodne i może przyczynić się do powstania otarć lub skaleczeń.

Gdy wejdziesz na matę, zapomnij o żuciu gumy, jedzeniu lub piciu. Do spożywania posiłków regeneracyjnych lub picia, przeznaczona jest szatnia lub inne wyznaczone do tego celu pomieszczenie.

Przystępując do treningu, należy się skoncentrować. Wyłączamy zatem wszelkie urządzenia, które mogłyby nas rozpraszać. Tyczy się to przede wszystkim telefonów komórkowych. Jeśli czekamy na ważną wiadomość, należy wcześniej uprzedzić o tym trenera prowadzącego zajęcia.

Sprzątanie maty to integralna część jednostki treningowej i nikt nie powinien uchylać się od tego obowiązku.

Na matę wkraczamy zawsze boso. Klapki pozostawiamy w takim miejscu, by nie utrudniać pozostałym uczestnikom wejścia na matę. Po wejściu na matę przybieramy pozycję zasadniczą (stojącą lub seiza – siad japoński na kolanach) i wykonujemy ukłon w kierunku trenera. Ukłon jest sygnałem naszej gotowości do rozpoczęcia zasadniczej części treningu.

Uczniowie ustawiają się/siadają przed trenerem w jednym lub kilku rzędach, przy czym osoby na wyższym stopniu zaawansowania technicznego zwykle zajmują miejsca po lewej stronie nauczyciela. Po zajęciu pozycji następuje rytualne przywitanie i pokłon w stronę kamiza (ściana honorowa z gaku lub portretem O’Sensei), a następnie przywitanie z trenerem.

Osoba, która spóźniła się na trening, siada z boku na macie i czeka na sygnał od trenera, by mogła przystąpić do treningu. Gdy otrzyma taką zgodę, kłania się trenerowi i zajmuje wolne miejsce na macie, obok pozostałych ćwiczących osób.

Gdy trener pokazuje nowe ćwiczenie, uczniowie powinni ustawić się w rzędy i przyjąć pozycję seiza. Po zakończeniu pokazu uczniowie wykonują ukłon w stronę trenera i wracają do ćwiczeń.

Gdy uczeń zostanie wywołany do pokazu techniki, przed podejściem do trenera powinien ukłonić się, a po powrocie do szeregu, po zajęciu pozycji seiza, ponownie wykonać ukłon w stronę trenera.

Uczeń wykonuje ukłon w stronę trenera po każdej indywidualnej instrukcji. Pozostali uczniowie mogą obserwować demonstrację techniki w pozycji seiza, a po zakończeniu demonstracji podziękować trenerowi ukłonem.

Jeśli uczeń chce zadać trenerowi pytanie, podchodzi do niego i sygnalizuje to ukłonem.

Gdy uczeń chce wcześniej zakończyć zajęcia, powinien zgłosić to trenerowi. Nie krzyczymy z daleka, lecz podchodzimy do trenera, kłaniamy się i wyjaśniamy naszą sprawę.

Każdy uczeń powinien dbać o swój sprzęt treningowy i zawsze mieć go pod ręką. Sprzęt nie powinien jednak znajdować się na macie, gdy nie jest używany. Ustawimy go przy macie w taki sposób, by nie przeszkadzał pozostałym uczestnikom treningu. Sprzęt treningowy powinien być czysty i w dobrym stanie technicznym.

W czasie treningu na macie zabronione jest prowadzenie rozmów, które mogą rozpraszać ćwiczących. Zabronione jest również leżenie na macie lub przyjmowanie innych, lekceważących pozycji. W czasie treningu nie powinno chodzić się po dojo i prowadzić w nim rozmów telefonicznych.

W przypadku nieznajomości zasad można dopytać o nie nauczyciela lub bardziej doświadczonego kursanta.

Zapraszamy do zapisów na trening Aikido. Prowadzimy zajęcia zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Zapisz się – naprawdę warto!